Communities that Care: Prof. Dr. Richard F. Catalano ile Söyleşi

Communities that Care (Kapsamlı bir Toplumla Çalışma Projesi):
Profesör Dr. Richard F. Catalano ile Söyleşi


Bugünkü sosyal hizmet podcastimizin (konusu) çocuklar ve gençler için toplum merkezli müdahale hizmetleridir. Dr. Richard F. Catalano ile konuştum. Dr. Richard F. Catalano, J.David Hawkins ile birlikte Communities That Care programını geliştirdiler ki bu çocukların, ergenlerin pozitif davranışlarını geliştirmelerine ve madde kullanımı, suç işleme, ergen hamileliği, okuldan kaçma ve şiddete başvurma gibi problem davranışlarını önlemeye yönelik bir müdahale-planlama sistemidir. Bu cemiyetin ihtiyaçlarını tespit edip, kanıta dayalı müdahale programları ile eşleştirip ortaya çıkan sonuçları değerlendiren bir sistemdir. Bu sistem Amerika Birleşik Devletleri’nde düzinelerce cemiyette kullanıldı ve problem davranışların azalmasında ve de ergenlerin pozitif davranışlar geliştirmesinde çok etkili sonuçlar alındığını ortaya koydu.

Riko the Bartley Dobb Professor for the Study and Prevention of Violence (şiddeti çalışma ve önleme profesörü) ve Washington Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu’nda Sosyal Gelişim Araştırma Grubu’nun yöneticisidir. 225’in üzerinde makale ve kitap bölümleri yazdı, çalışmaları uygulamacılar, kriminolojistler ve önleme alanındaki bilim adamları (prevention scientists) tarafından onaylandı. 

Riko’ya Amerikan gençliğinin sürekli problemleri ve neden hala bu problemlerin üstesinden gelemediğimizi sordum. Kendisinin önleyici araştırmacılıkta tedavi araştırmacısı olduğu hakkında konuştu. Toplum (cemiyet) merkezli önleyici yaklaşımın avantajlarını konuştuk. Riko the Communities That Care (Bu program Amerika genelinde fakir bölgelerde mahalli bazlı bir toplumla çalışma projesidir) önleme sistemini açıkladı, ve etkili yaklaşımın ergenlerin davranış problemlerini nasıl önlediğini ve çocuklarla gençlerin olumlu gelişimine nasıl önayaklık ettiğini anlattı.

dinle

 

Imdat Artan

Yazar: Imdat Artan

En iyi ve en bilge ebeveynin kendi çocuğu için isteyeceği şey ne ise aynı şeyi toplum bütün çocuklar için istemelidir –John Dewey /