Fen ve matematik gibi bilimler çok daha eski tarihlerden beri çalışılıp geliştirilmesine rağmen toplumbilim, psikoloji, sosyal antropoloji ve diğer ara sosyal bilimler oldukça yenidir. Yine de gelişmeler çok hızlı yaşanmaktadır.

Özellikle teknolojik gelişmeler ve insanoğlunun doymak bilmeyen sahipolma ve hükmetme arzuları onu çok hızlı bir şekilde tüketime zorlamaktadır. Var olan herşeyin çok hızlı tüketildiği günümüzde bu tüketime paralel olarak insanoğlu yalnızlaşmakta, daha çok bireyselleşmektedir. Kahvehaneler yerlerini internet kafelere, dosktluk ağları yerlerini internet üzerinden sanal ağlara bırakmaktadır. Günlük gazeteler yerlerini internet gazeteciliğine bırakırken televizyonlar ve diğer medya, hatta haber ajasları bile çalışmlarının önemli bir kısmını internet üzerinden yürütmektedirler.

Evlere çok hızlı giriş yapan bilgisayar ve internet dolayısı ile hemen hemen herkes bir şekilde bilgiye internet üzerrinden ulaşmaktadır. Hatta geçenlerde bir arkadaşımla sohbetimiz sırasında şöyle diyordu: İnternet bütün devrimlerin üstünde bir devrim oldu, çünkü sadece bir toplumu etkilemiyor artık, dünyanın herhangi bir yerinden bir anda bütün dünyaya anında ulaşabiliyorsunuz. Evet bu durumu ne hiç bir devrimci ne de hiç bir mucit tahmin edemezdi.

 İletişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte insanlar geçmişte olduğundan çok daha fazla ve çok daha hızlı bir şekilde bilgiye ulaşabilmektedirler. Özellikle bilgi alanının sınırsızlızlığı ve karmaşıklığı göz önüne alındığında bilgilerin tümünü alıp işlemek, bundan anlamlı ve yararlı sonuçlar çıkarmak insan yaşamı ve bu yaşamın verimlilik süresi göz önüne alındığında çok sınırlı kalmaktadır.

Biz de en azından kendi meslek alanımızda insanlara kendileri ve toplum yararına olmak üzere kullanabileckleri pratik bilgileri ‘Türkçe’ olarak paylaşmayı amaçlıyoruz. Lütfen görüş ve eleştirilerinizle siz de katkılarınızı esirgemeyiniz. Haziran – 2010 / Imdat Artan


Sıkça Sorulanlar

S1. Sitenize kimler üye olabilir, özel bir mesleki nitelik gerekli midir?

C1. Hayır sitemizden yararlanmak için herhangi mesleki nitelik aramıyoruz, kim olduğunuzun, hangi eğitim seviyesinden geldiğinizin, dünyanın neresinde yaşadığınızın üyelik kriterleriyle bir ilişkisi yoktur. Yani isteyen herkes üye olabilir ancak üyelik için istediğimiz koşul adınızın, soyadınızın ve e-posta adresinizin doğru yazılması ve e-posta adresinizin kendinize ait geçerli bir adres olmasıdır. Bu koşullara uygun doldurulmayan başvuru forumları dikkate alınmamaktadır.

S2. Sitenizden yaralanmak için neden bilgilerime ihtiyaç olsun ki?

C2. a) Dürüstlük ilkesi gereğince… Bu bizim temel ilkemizdir ve oldukça önemsiyoruz, b) web siteleri dinamik ortamlardır ve bazı durumlarda çökme, kırılma gibi sistemsel sorunlar oluşabiliyor, bu sorunların olduğu durumlarda üyelerimizle sağlıklı iletişim kurabilmek isteriz. Böylece kötü niyetli girişimler tarafından adımızın kullanılarak üyelerimizi yanıltıcı ve fayda sağlayıcı girişimlerin de önünü kesmek isteriz. Bilgilerinizi herhangi kişi ya da kurumlarla paylaşmıyoruz. Herşeye rağmen ad, soyad bilgilerinizi üye forumunda doğru olarak yazmak sizi huzursuz ediyorsa o zaman ad ve soyadınızı bize e-postayla gönderebilirsiniz. Dolayısı ile üyeliğiniz, bilgileriniz bize ulaştıktan sonra doğrulanırsa, onaylanır.

S3. e-posta ve ad, soyad bilgilerini yanlış girersem ne olur?

C3. Büyük ihtimalle üyeliğiniz onaylanmayacaktır, kazara onaylansa bile daha sonra bu tespit edildiğinde üyeliğiniz sonlandırılacak ve başvurularınız dikkate alınmayacaktır. Başkasına ait e-posta adresi girdiğiniz durumlarda size ait bilgiler başkasının kullanımına açık hale gelebileceği gibi bundan kaynaklanabilecek herhangi ulusal ve uluslararası yasal sonuçların da muhatabı olabileceksiniz.

S4. Üyelik için formu doldurdum, üye girişi yapabiliyorum ama dosyaları açamıyorum, neden?

C4. Üyelik formunu doldurduğunuzda teknik olarak üyelik işlemlerinizi tamamlamış olduğunuzdan üye girişi yapabiliyorsunuz, ancak bilgilerinizi kontrol edip onaylamamız gerekiyor ki bu biraz zaman alabilir ve genellikle aynı gün (24 saat) içinde bu işlemi tamamlamaktayız. Bilgilerinizi doğru ve hatasız girdiyseniz üyeliğiniz onaylanacak ve erişiminiz aktif hale gelecektir ki genellikle bunu da ikinci bir e-posta ile size tekrar bildiriyoruz. Bilgilerinizi yanlış ya da hatalı girdiyseniz düzeltmeniz için size kısa bir süre için bir şans tanınarak düzeltmeniz beklenebilir ya da başvurunuz dikkate alınmaz. Genellikle ikinci seçeneği tercih ediyoruz yani başvurunuzu onaylamıyoruz.

Ve üzgünüz;

okumayanlara,

okuduğunu anlamayanlara,

okuduğu ve anladığı halde ilkelerimize saygı duymayanlara

üyelik sistemimiz kapalıdır.

Bu yüzden lütfen üyelik başvurusu yapmadan önce bu bölümü okuyun. Okuduğunuzdan ancak adınızı, soyadınızı ve kendinize ait geçerli e-posta bilgilerinizi doğru girdiğinizde emin olabiliriz. Bunun dışındaki herhangi bir nedenle üyelik işlemlerinizi tamamlayamadıysanız ya da tamamladığınız halde bizden kaynaklı herhangi bir nedenle üyeliğiniz etkinleştirilmediyse veya başka sorularınız varsa lütfen bizimle bağlantı kurun.

Teşekkürler.