Sosyal Hizmet Podcasti


Haziran 2010’dan beri Orijinal podcastler ve Türkçe tam metinlerle hizmetinizde..

Sosyal Hizmet Podcasti

Sosyal hizmet mesleği ile ilgili her şey; doğrudan uygulama (klinik ve toplum organızasyonu), araştırma, politika, eğitim …ve bunlar arasındaki herşeyi içerir. Lisanslı Klinik Sosyal hizmet Uzmanı ve aynı zamanda Temple Üniversitesi Sosyal hizmet okulu öğretim üyesi Jonathan Singer sosyal hizmet uzmanları için vazgeçilmez konuları araştırıyor. Temelde sosyal hizmet uzmanlarını hedef almakla birlikte, buradaki bilgiler yardım ve destek profesyonelleri (psikolog, hemşire, psikiyatrist, psikolojik danışman ve eğitimciler dahil) için oldukça faydalı bilgilerdir. Genel anlamda kamu için de sosyal hizmet yaklaşımları hakkında fikir edinmesi açısından yararlı olacaktır. ABD’nin hemen her yerinden profesyonel ve büyük başarılara imza atmış sosyal hizmet uzmanları ile birebir yaptığı söyleşiler ve sosyal hizmet mesleğinin olmazsa olmazlarını sizlerle (Türkçe) paylaşmaktan mutluluk duyarız.


 The Social Work Podcast

Jonathan B. Singer, Ph.D., LCSW

I’m an associate professor of social work at Loyola University Chicago and a licensed clinical social worker who specializes in working with children and families. I have always been an advocate of technology. In the 1990s, I created a number of “first” Web sites for social service agencies in Austin, Texas. In 1996 I developed the first electronic medical record for my agency, ATCMHMR, leading to my involvement in the selection and pilot testing of the first agency-wide remote EMR program. From 1996 – 2002 I worked for ATCMHMR as a bilingual social worker providing individual, family and group therapy to children and families. From 1997 – 2000 I was co-owner of a group therapy practice specializing in conjoint family therapy. From 2002 – 2004 I was the lead therapist for Jewish Family Service and an adjunct instructor at the University of Texas at Austin School of Social Work. As an adjunct at UT-Austin, I developed and taught the school’s first Crisis Intervention course. Between 2009 and 2015 I was an assistant professor of Social Work at Temple University. I write for academic and popular publications.Simülasyon Kullanarak Bütünsel Yeterlilik Öğretmek: Marion Bogo ve Toula Kourgiantakis ile Söyleşi

Bugünün Sosyal Hizmet Podcasti epizodu the University of Toronto Factor-Inwentash Faculty of Social Work’den Marion Bogo ve Toula Kourgiantakis ile bir söyleşidir. Sosyal hizmet eğitiminde simülasyon kullanma hakkında konuştuk. (Türkçe tam metin yakında)Dijital Çağda Ölüm ve Yas: Dr. Carla Sofka ile Söyleşi

Sosyal Hizmet Podcast’inde bugünün epizodu dijital çağda ölüm ve yas hakkındadır. Siena Üniversitesinden Sosyal Hizmet profesörü Dr. Carla Sofka ile konuştum. Dr. Sofka world wide web (www)’in ilk günlerinden beri teknoloji ve ölüm ve yas arakesiti üstünde çalışıyor ve yazıyor. Onun kitabı 2012, Dying, Death and Grief in an Online Universe, teknoloji alanındaki devrimin iletişim teknolojisini nasıl değiştirdiğine bakıyor.

Bugünün epizodunda sosyal medyanın nasıl, neden, nerede, ne zaman, kime yas tutacağımıza dair sosyal medyanın rolü hakkında konuştuk…


İntihara Yönelen Kişiye Yardım Etmek: Dr. LCSW Stacey Freedenthal İle Söyleşi

Bugünkü Sosyal Hizmet Podcastinin Epizodu Lisanslı Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı Dr. Stacey Freedenthal ile onun Helping the Suicidal Person: Tips and Techniques for Professionals adlı kitabı hakkında bir söyleşidir.

Dr. Freedenthal ile konuşmaktan heyecan duydum çünkü o intihar etmek isteyen müracaatçılarda hemen kullanmaya başlayabileceğiniz 89 taktik ve teknik ortaya koyuyor.

Bugünün epizodunda bunlardan beşi hakkında konuşacağız


2018 NASW Etik Kılavuzu (Bölüm III): JD. MSW. PhD. Allan Barsky ile Söyleşi

Bugünkü sosyal hizmet podcastinin epizodu 2018 Ulusal Sosyal Hizmet Uzmanları Birliğinin Etik Kılavuzu üzerine üç bölümlük serinin üçüncü bölümüdür. JD, MSW, Dr. Allan Barsky ile konuştum.

 


2018 NASW Etik Kılavuzu (Bölüm II):JD, MSW, Dr. Allan Barsky ile Söyleşi

Bugünün epizodu, Bölüm 2, Allan ve ben Bölüm 1.05, kültürel uyum ve online cemiyetlerin kültürel uyumlulukta etik standartların altına düşüp düşmedikleri hakkında konuştuk. Allan NASW 2016 Kültürel Yeterlilik için Standartlar ve Göstergelerden söz etti.


2018 NASW Etik Kılavuzu (Bölüm I): JD MSW Dr. Allan Barsky ile Söyleşi

Sosyal Hizmet Podcastinin bugünkü epizodu Ulusal Sosyal Hizmet Uzmanları Birliği 2018 Etik Kılavuzu üzerine, üç-bölümlük serinin ilk bölümüdür. Dr. Allan Barsky ile konuştum (ki onu epizot 78 sosyal hizmet etiği ve epizot 76 mehkemede sosyal hizmet uzmanları‘ndan hatırlayabilirsiniz). Birinci bölümde NASW Etik Kılavuzunun tarihsel tanıtımını sunacağız ve 2018’de NASW etik kılavuzunun neden yeniden gözden geçirildiğini tartışacağız. Sonra,


İntihar Riski Olan İnsanlarla Sözleşme: Dr. Dana Alonzo ile Söyleşi

Bugünün Sosyal Hizmet Podcasti profesyonel ruh sağlığı servislerinde intihar eğilimli insanları tedaviye ikna etme hakkındadır. Fordham Üniversitesinden Dr. Dana Alonzo ile konuştum. İnsanlar intihara eğilimli olduklarında neden profesyonel ruh sağlığı hizmetlerinden yararlanmak istemeyebildiklerinin bazı sebepleri ve ruh sağlığı profesyonellerinin yaptığı bazı şeylerin insanların tedavide kalmalarını zorlaştırdığı hakkında konuştuk.


Terapi Arkı

Bugünkü Sosyal Hizmet Podcastinin epizodu üç bölümlük terapi arkı serisinin—başlangıç, orta ve son, birinci bölümdür.


Kriz Müdahalesi ve İntihar Değerlendirmesi: Bölüm 2- Müdahale ve Kriz Değerlendirmesi

Bu iki bölümden oluşan Kriz Müdahalesinin ikinci bölümüdür. Bu konuşmada, bireysel kriz müdahalesini Robers’in Kriz Müdahalesinin Yedi Aşamalı Modeli bağlamında ve en popüler grup kriz müdahalesi modeli halihazırda kullanımda olan, Kritik Olay Stres Sorgusu’nu tartışıyorum. Podcast intihar değerlendirmesinin detaylı gözden geçirilmesi ile sonlanacaktır.


Kriz Müdahalesi ve İntihar Değerlendirme: Bölüm 1- Tarih ve Değerlendirme

Bu iki bölümden oluşan Kriz müdahalesinin birinci bölümüdür. Bu konuşmada, modern müdahale ve kriz teorisine bakışın bir özetini sunacağım. Kriz değerlendirmesinde iki yaklaşımı tartışacağım, Myer’in Triyaj (aciliyete göre sınıflandırma) Değerlendirme Modeli ve Genişleme-Sıkma Süreç Modeli.


Uluslararası Çalışmak mı İstiyorsunuz? David Dinino ile Söyleşi

Dürüst olalım. Dünyayı dolaşmak için sosyal hizmet uzmanı olmadınız. Hatta seyahat böceğiniz (Jeep) varsa bile – Siz sosyal hizmet uzmanısınız. Çok miktarda para kazanmıyorsunuz (değil mi)? Nasıl finanse edeceksiniz? Bugünün sosyal hizmet podcasti sosyal hizmet uzmanlarının yurtdışında nasıl çalışabileceklerine dairdir.


İyileşme Liseleri: Dr. Lori Holleran Steiker ile Söyleşi

Bugünkü sosyal hizmet podcasti İyileşme Liseleri dairdir. Austin’deki Texas Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulunun seçkin profesörlerinden ve (aynı zamanda) 2016 yılı, Youth and Substance Use: Prevention, Intervention and Recovery kitabının yazarı Dr. Lori Holeran Steiker ile konuştum.

 


 Kişilerarası Psikoterapi

Bugünkü konferansta kişilerarası terapide bir takım anahtar bağlamlara, tarapistin ve müracaatçının rolüne, kişilerarası terapinin yapısı ve amaçlarına odaklaşacağım – özellikle matem (yas), kişilerarası rol tartışması, rol değiştirme (roller arası geçiş) ve kişilerarası eksiklikler, ve kişilerarası terapide kullanılan bazı tekniklere odaklaşıyorum. Kişilerarası psikoterapi uygulamalarının kısa bir tartışması, güçlülükleri ve sınırlarını tartışma ile bitireceğim.


Askeri Sosyal Hizmette Kültürel Karşılıklar: Dr. Anthony Hassan ile Söyleşi

Bugünün Sosyal Hizmet Podcastinde, 69 epizot, Askeri sosyal hizmetin kültürel karşılıkları, Anthony Hassan ile Askeri Sosyal Hizmette iki bölümlük serinin ikinci bölümüdür. Birinci bölümde Anthony ve ben Askeri Sosyal Hizmet Uzmanlarının Eğitimi ve Öğretimi (Yetiştirilmesi) hakkında konuşmuştuk.

 


Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı Olmak: Dr. Danna Bodenheimer ile Söyleşi

Sosyal Hizmet Podcastinde bugünkü epizot klinik sosyal hizmet uzmanı olmaya dairdir. Konuğum Dr. Danna Bodenheimer,New Social Worker Press tarafından yayınlanan Real World Clinical Social Work: Find Your Voice and Find Your Way’in yazarıdır.

 


 Şizofreni ve Sosyal Hizmet: Dr. Shaun Eack ile Söyleşi

Bugünkü podcastte Shaun Eack ile şizofreni ve sosyal hizmet hakkında konuştum. Sosyal hizmet uzmanının şizofreni hakkında bilmesi gereken temel bilgiler hakkında konuştuk

 


Sosyal Hizmet Uzmanları İçin Süpervizyon / Jonathan B. Singer, LCSW LCSW

Bugünün podcastinde, süpervizyonun temel bağlamları hakkında konuşacağım. Yönetsel, klinik ve destekleyici süpervizyonu tanımlayacağım, klinik hizmetlerin gelişimi ve sorumluluk konularını da içerecek şekilde süprvizyonun ayrımsal kullanımı hakkında konuşacağım.

 


Aile Psikoeğitimi: Dr. Carol Anderson ile Söyleşi

Bugünkü podcastte Carol Anderson ile konuştum, O, Gerry Hogarty ile birlikte, aile bazlı yaklaşımı geliştirdi, bu yaklaşıma göre şizofren insanlarla çalışma Aile Psikoeğitimi olarak adlandırılmaktadır.

 


 İyileştirme Planları Geliştirme: Temel Öğeler / Jonathan B. Singer, Ph.D., LCSW

Bu podcastte sorun tanımlamanın temel öğelerini, amaçlar ve ölçülebilir hedefler geliştirme ve aynı şekilde müdahale ve stratejileri tespit etmeyi ele alacağım. İyi tedavi planının anahtarı sorunu formüle etme, amaçlar, hedefler, değerlendirme ve müdahaleler arasında açık ve mantıksal ilişkinin olduğundan emin olmaktır.

 


Görsel Değerlendirme Araçları: Culturagram – Dr. Elaine Congress ile Söyleşi

Bugünkü podcastte Dr. Elaine Congress ile onun kendi geliştirdiği Culturagram hakkında konuştuk. Elaine ile Culturagrami nasıl ve neden geliştirdiği, Culturagram’in on değerlendirme alanı ve sosyal hizmet uzmanlarının hizmetlerini geliştirmek için culturagrami nasıl kullanabileceklerine dair konuştuk.

 


Göçmen ve Sığınmacılarla Sosyal Hizmet:  Dr. Elaine Congress ve J.D. Fernando Chang-Muyİle Söyleşi

Bugünkü epizotta Dr. Elaine Congress ve JD Fernando Change Muy ile 2008 yılında Springer yayıncılıktan Social Work with Immigrants and Refugees: Legal Issues, Clinical Skills and Advocacy. Adlı kitapları hakkında konuştuk.

 


Sosyal Değişim için Kolektif Toplum Temelli Araştırmanın Zorlukları ve Kazançları: Corey Shdaimah ve Sanford Schram ile Şöyleşi

Sosyal Hizmet Podcastinin bugünkü epizodu uygulayıcıların ve destekçilerinin kendi bölgelerinde yüz yüze oldukları sosyal sorunları tespit etme arzuları ile tutkuyla iyi araştırma yapma isteklerini nasıl dengelemek gerektiğine dairdir.

 


Sosyal Hizmet Podcastinde Sahne Arkası: Jonathan Singer ile Söyleşi

Bugünkü podcastimizde sahne arkasından sosyal hizmet podcastine bakacağız. Houston üniversitesi sosyal hizmet fakültesinden Danielle Parrish  sosyal hizmet podcastinin kurucusu ve sahibi Jonathan Singer ile sosyal hizmet podcastinin nasıl başladığı, konularını ve konuklarını nasıl seçtiği, nasıl yürüttüğü, Twitter, Facebook ve Google Voice’i nasıl kullandığı ve dinleyicilerine nasıl ulaştığı hakkında söyleşecek.

 


 

Sosyal Hizmet Uzmanları için Prochaska ve DiClemente’nin Değişim Aşamaları Modeli

Bugünkü podcastimiz Prochaska ve DiClemente’in (1983) Değişim Aşamaları Modeli üzerinedir. Bu model insanların değişim için izledikleri beş aşamayı tanımlamaktadır: niyet öncesi (precontemplation), niyet (contemplation), hazırlık (preparation), eylem (action) ve sürdürmedir (maintenance).

 


Motivasyonel Görüşme: Prof. Dr. Mary Velasquez ile Söyleşi

Bugünkü Sosyal Hizmet Podcastimiz motivasyonel görüşme üçüncü baskı hakkında olacak. Bugünün epizodunda Profesör Dr.Mary Velasquez ile konuştum.

 


 

Mahkemede Sosyal Hizmet Uzmanları: Prof. Dr. Allan Barsky ile Söyleşi

Bugünkü söyleşimizde Allan ve ben sosyal hizmet uzmanı için “mahkemede hazır” olmanın ne anlama geldiği hakkında konuştuk

 


Sosyal Hizmette Etik: Dr. Allan Barsky ile Söyleşi

Bugün konumuz sosyal hizmette etik. Her sosyal hizmet uzmanı bilir ki bizim mesleğimizin kaynağını oluşturan etik değerler vardır ve kararlarımızda bu değerler (Code of Ethics NASW, 1996/2008) bizi bilgilendirir.

 


Sosyal Servislerde Seks Kaçakçılığı Kurbanlarını Tespit Etme ve Yanıt Verme
Dr. Rebecca J. Macy ileSöyleşi

Dr. Rebecca J. Macy Sosyal Hizmette mastır (ACSW), Lisanslı Klinik Sosyal Hizmet Uzmanı (LCSW),  Aileleri güçlendirmede L.Richardson Preyer’ın seçilmiş başkanı ve Kuzey Carolina Üniversitesi UNC Chapel Hill Sosyal Hizmet Okulunun dekanıdır.

 


İntihar Niyeti Taşımayan Kendine Zarar Verme (NNSI) : Dr. Jennifer Muehlenkamp ile Söyleşi

 Bugünkü sosyal hizmet podcastinin konusu intihar niyeti taşımayan kendine zarar verme davranışı, ya da (diğer adıyla) NSSI. Milletlerarası Kendine Zarar Vermeyi Çalışma Toplumuna göre NNSI sosyal olarak kabul görmeyen, intihar maksadıyla yapılmayan kasıtlı vücut dokularını tahrip etme davranışıdır.

 


Savunmasız ve Ezilmiş Nüfusla Psikodinamik Terapi:
Sosyal Hizmet Profesörü Joan Berzoff ile Söyleşi

 Sosyal hizmet Podcastimizin bugünkü bölümünde savunmasız ve ezilmiş nüfusla çalışmada psikodinamik teoriyi değerli kılanın ne olduğu sorusunun cevabını arayacağız.

 


Askeri Sosyal Hizmet Uzmanlarının Eğitim ve Öğretimi:
Dr. Anthony Hassan ile Söyleşi 

 

Bugünkü sosyal hizmet podcastimiz iki bölüm olan Askeri Sosyal Hizmet Uzmanlarının Eğitimi ve Öğretiminin birinci bölümünü oluşturmaktadır. II. Bölümde kültürel sebeplerin askeri sosyal hizmette tartışılmasını kapsamaktadır…

 Modern Sosyal Hizmet Uygulamasında Psikoanalitik tedavi: Prof. Dr. Carol Tosone ile Söyleşi

Bugünkü sosyal hizmet podcastimiz, modern sosyal hizmet uygulamasında psikoanalitik tedavi üzerine Prof. Dr. Carol Tosone ile söyleşimizde iki soruyu irdeliyoruz:

 


Communities that Care (Kapsamlı bir Toplumla Çalışma Projesi):
Profesör Dr. Richard F. Catalano ile Söyleşi


Bugünkü sosyal hizmet podcastimizin (konusu) çocuklar ve gençler için toplum merkezli müdahale hizmetleridir. Dr. Richard F. Catalano ile konuştum. Dr. Richard F. Catalano, J.David Hawkins ile birlikte Communities That Care programını geliştirdiler ki bu çocukların, ergenlerin pozitif davranışlarını geliştirmelerine ve madde kullanımı, suç işleme, ergen hamileliği, okuldan kaçma ve şiddete başvurma gibi problem davranışlarını önlemeye yönelik bir müdahale-planlama sistemidir.

 


Sosyal Hizmet Uzmanı ve Depresyon Lisanslı Klinik SHU Mark Meier ile Söyleşi

Bugünkü podcastimizde Lisanslı bağımsız klinik sosyal hizmet uzmanı Mark Meier’la sosyal hizmet uzmanı ve depresyon hakkında konuştum. Depresyon günlük işlevleri, iş-okul ve kişilerarası ilişkileri etkileyen biyopsikososyal bozukluktur. Depresyon en yaygın psikiyatrik bozukluklardan biridir. ABD’de insanların yüzde 18’inin hayat boyu en az bir kez depresyon bozukluğu geçirdiği rapor edilmiştir (Kessler et al, 2005). Depresyon çoğu insan için konuşma terapisi, ilaç ya da her ikisini birlikte alarak başarıyla tedavi edilebilir.

 


Pediyatrik Onkoloji ve Sosyal Hizmet Uzmanının Rolü: Profesör Dr. Barbara L. Jones ile söyleşi

Profesör Dr. Barbara L. Jones, lisanslı klinik sosyal hizmet uzmanı, pediatrik onkolojik sosyal hizmet uzmanı, aynı zamanda onlarca sosyal hizmetle ilgili dernek, yayın ve çeşitli organizasyonların eş başkanıdır, ve kendileri halen Albany Üniversitesinde öğretim üyesidir.

 


 Klinik Sosyal Hizmet Uygulamaları için Teoriler: Profesör Dr Joseph Walsh ile Söyleşi


Bu bölümde teori ve klinik sosyal hizmet arasındaki ilişkiye bakacağız. Virginia Commonweath Üniversitesi Sosyal hizmet profesörü ve Brooks/Cole Theories for Direct Social Work Practice (Doğrudan sosyal hizmet uygulamasının teorileri) adlı kitabın yazarı(kitabın 2009’da ikinci baskısı yapıldı) Joseph Walsh, ile konuştum.